اردشیر کامکار: موسیقی عشق و زندگی من است

اردشیر کامکار: موسیقی عشق و زندگی من است

بانی فیلم آنلاین: اردشير کامکارنوازنده کمانچه و ويولن از جمله هنرمنداني است که در مراسم اختتاميه جشنواره موسيقي فجر مورد تجليل قرار مي گيرد.

به گزارش ستاد خبري سي امين جشنواره بين المللي موسيقي فجر، اردشير کامکار يکي از چهره هاي تاثيرگذار موسيقي کشور در دهه هاي اخير است.
کامکار درباره سال هاي فعاليتش در عرصه موسيقي گفت: چه در جايگاه نوازنده و چه در بحث آهنگسازي، به استفاده از تمامي ظرفيتهاي موسيقي ايراين يعني موسيقي مقامي و محلي و موسيقي سنتي توجه داشتهام.
اردشير کامکار که توانست در اين سالها چهره نويني از ساز کمانچه را به نمايش بگذارد در ادامه افزود: براي پيشرفت ساز کمانچه سعي شده تا از همه توانايي هاي نهفته در اين ساز استفاده شود و با اجراهاي دقيقتر و شفاف و استفاده از امکانات صوتي و قدرت مانور بيشتر، ارتباط بهتري بين نوازنده و شنونده برقرار شود.
وي توضيح داد: اين نگرش جديد در زمينه نوازندگي ساز کمانچه منجر به اجراهاي درخشان و دقيق در قالب سي دي، کنسرت و تکنوازي شده است که يکي از دلايل محبوبيت روز افزون اين ساز است. کما اينکه در سالهاي اخير افزايش تعداد هنرجويان و طرفداران ساز کمانچه در ميان نسل جوان و همچنين تعداد رپرتوارها و قطعاتي که براي کمانچه نوشته شده است دليل همين مدعاست.
کامکار موسيقي را عشق و زندگي خود دانست و گفت: شايد به دليل عشقي که به موسيقي دارم، هرگز به دنبال موضوعي خاص و يا نوگرايي تحت هر شرايطي نبودهام، در عوض سعي کردم ساز کمانچه و قابليتهاي آن را بيشتر بشناسم. تلاش کردم شناخت از اين ساز را صرفا محدود به موسيقي سنتي نکنم و از ظرفيت هاي اين ساز در موسيقي مقامي و محلي هم استفاده کنم. همواره کوشيدهام ساز کمانچه را درخشان و شفاف اجرا و آن را بيش از حدي که در گذشته بوده مطرح کنم.
اردشير کامکار که از نوازندگان بنام ويلن هم محسوب ميشود، ضمن اشاره به اهميت خلق و خوي نيکو در عرصه هنر به خصوص موسيقي گفت: اخلاق رابطه مستقيمي با نوازندگي دارد. خلق و خوي يک نوازنده را ميتوان پس از مدتي از شيوه نوازندگي او متوجه شد، خودخواهي، خشم، مهرباني و بسياري ديگر از خصوصيات يک نوازنده هنگام نواختن سازش عيان مي شود.
وي با اشاره به شخصيت علياصغر بهاري که نواختن کمانچه را نزد وي آموزش ديده است، گفت: استاد بهاري بسيار شخصيت مهرباني داشت و اين مهرباني به خوبي در نواختن سازش هويدا بود به همين دليل من پيش از يادگيري ساز، از ايشان اخلاق و منش يک هنرمند را آموختم و سعي کردهام ايشان را الگوي رفتار حرفهاي خود قرار دهم چون هنرمندان الگوهاي يک جامعه هستند و تاثير شگرفي بر نسلهاي بعد از خود خواهند داشت.
اين آهنگساز و نوازنده موسيقي ايراني درباره جشنواره موسيقي فجر و برگزاري مراسم تجليل از هنرمندان گفت: در قدم اول بسيار خرسندم که برنامهاي در کشور برگزار ميشود که هرچند براي چند روز توجه زيادي به موسيقي ميشود و افراد زيادي به ديدن اجراهاي موسيقي ميروند. برگزاري اين جشنوارهها نقش بسزايي در تبليغ و رواج موسيقي بين مردم دارد. از سوي ديگر تشکر مي کنم که براي برگزاري مراسم بزرگداشت هنرمندان از من ياد کردند.
اردشير کامکار، محمدعلي بهمني، فخرالدين فخرالديني و مرجان قنبري مهر در مراسم اختتاميه سيامين جشنواره موسيقي فجر به پاس يک عمر فعاليت شان در عرصه فرهنگ و هنر کشور مورد تحليل قرار ميگيرند.
18 اجرا در پنجمين روز جشنواره
در پنجمين روز جشنواره موسيقي فجر، 18 گروه در بخشهاي مختلف جشنواره به صحنه ميروند.
در اين روز سه اجرا از بخش بينالملل، چهار اجرا از بخش استعدادهاي درخشان، يک اجرا از بخش نواحي، دو اجراي جنبي، يک اجرا از بخش بانوان، دو اجرا از بخش نسلي ديگر، دو اجرا از بخش رقابتي، دو گروه موسيقي پاپ و يک گروه از موسيقي کودک به صحنه ميروند.
تالار وحدت در پنجمين روز جشنواره ميزبان ارکستر زهي استوني و ارکستر آيسو است. ارکستر استوني ساعت 18:15 در اين تالار به صحنه ميرود و ارکستر آيسو ساعت 21 به اجراي برنامه ميپردازد.
در بخش استعدادهاي درخشان، دو نوازي ويلنسل و پيانو (هاله آخوند ساماني)، دونوازي ويولن و پيانو (گلنوش اخوان)، تکنوازي پيانو (سحر طاهرخاني)، کوراتت فلوت ويولن، ويولا و ويولنسل (هليا گلمقاني آذر) ساعت 15 در سالن رودکي به صحنه ميرود. در همين سالن ساعت 18:30 رسيتال فلوت و پيانو ايران و اتريش به سرپرستي علي باستانينژاد به صحنه ميرود و ساعت 21 نيز اجراي پيانو و آواز محمدرضا صادقي و نگين سرير در اين سالن ارائه ميشود.
در پنجمين روز جشنواره ايوان شمس ساعت 18:15 ميزبان گروه موسيقي آموزشگاه موسيقي ودا به سرپرستي سودابه سالم است که يکي از گروههاي بخش کودک و موجوان جشنواره محسوب مي شود و در همين تالار ساعت 21 کوارتت ايتاليا از بخش بين الملل جشنواره به صحنه ميرود.
فرهنگسراي نياوران که ميزبان اجراي بخش بانوان جشنواره است، فردا گروه ستاره قطبي به سرپرستي بهار ايلچي را ميزباني ميکند.
فرهنگسراي ارسباران نيز فردا ميزبان دو گروه از بخش نسلي ديگر جشنواره است. تکنوازي قانون (پريچهر خواجه) و نغمه صبا (وحيد تاج) ساعت 20 در سالن اين فرهنگسرا به روي صحنه ميروند.
برج آزادي ساعت 18:15 دقيقه ميزبان گروه همنوازان آبنوس (عليرضا صديقي نسب) است و همنوازي ايراني (هنرستان موسيقي دختران به سرپرستي محمدرضا فياض) است و ساعت 21 گروه گيل و آمارد از بخش نواحي به سرپرستي ناصر وحدتي در اين سالن به صحنه ميرود.
اجراي پاپ پنجمين روز جشنواره به گروه دنگ شو و بابک جهانبخش اختصاص دارد که اولي ساعت 18:15 و دومي ساعت 21 در اين سالن برنامه اجرا ميکنند.منبع بانی فیلم
توسط
ارسال شده در: 30 بهمن 1393