سینمای مستند با همه ناملایمات، جایگاه خویش را حفظ کرده است

سینمای مستند با همه ناملایمات، جایگاه خویش را حفظ کرده است

یکی از مستند سازان کشور معتقد است: سینمای مستند بر خلاف فراز و نشیب ها و ناملایمات موجود، جایگاه خویش را در عرصه فرهنگ و سینما حفظ کرده است.

'مجتبی میر تهماسب' کارگردان مستند 'شش قرن و شش سال' پنجشنبه شب در حاشیه اکران این فیلم درگفت وگو با ایرنا در رشت افزود: سینمای مستند، سالیان متمادی از سوی سینمای داستانی و تجاری پس زده شده و البته طی همین مدت از اهمیت این سینما که ادامه چشم و بینایی جامعه است، کاسته نشده است.

وی اظهار کرد: سینمای مستند بر خلاف روند تمامیت خواه سینمای تجاری نه تنها باز نمانده بلکه توانسته به شرایط اکران عمومی در کشور دست یازد.

وی تصریح کرد: تلویزیون در همه جای دنیا مهمترین رسانه است اما متاسفانه برای سینمای مستند در این رسانه کشور جایگاهی وجود ندارد.

میرتهماسب ادامه داد: به هر روی شرایط برای مستندسازان کشور ایده آل نیست،اما مستند سازان در همین شرایط با حداقل ها به تولیدات و خلق آثار خویش ادامه می دهند.

وی بیان کرد: نگاه قیم مآبانه و تمامیت خواه به آثار هنرمندان نگاه صحیحی نیست و نیازمند اصلاح است.

مستند 'شش قرن و شش سال' به کارگردانی وتهیه کنندگی مجتبی میرتهماسب، پنجشنبه شب با استقبال مخاطبان فیلم و موسیقی در مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیا(ص) رشت اکران شد.

مستند شش قرن و شش سال با حضور گروه عبدالقادر مراغی، استاد محمدرضا درویشی، همایون شجریان، نگار بوبان، ساناز نخجوانی، علی صمدپور، سیروس جمالی، آرش شهریاری، سیامک جهانگیری، بهزاد میرزایی، سامر حبیبی، احسان ذبیحی فر و استاد محمدرضا شجریان و... تولید شده است.

میرتهماسب ، درباره اکران عمومی این مستند گفت: سود در زمان تولید فیلم را نمی پسندم و با سرمایه شخصی خود فیلم می سازم.

وی ادامه داد: اگر فیلم مستند خوب عرضه شود، این تماشاگران و مخاطبان خواهند بود که سرمایه فیلم و فیلم های بعدی سازنده را تامین خواهند کرد و در چنین شرایطی استقبال مخاطبان از این نوع فیلم ها می تواند حیات سینمای مستند ایران را رقم بزند.

در مستند ' شش قرن ،شش سال' گروهی موسیقیدان تلاشی را آغاز می کنند تا تصنیف های منسوب به عبدالقادر مراغی ، برجسته ترین موسیقی دان، نظریه پرداز، نویسنده و شاعرِ ششصد سال پیش را به استناد کتاب ها و رسالات کُهن و از لابه لای تاریخ و فرهنگ ایران بازیابی و بازخوانی کنند.

این گروه پس از شش سال کنکاش و تلاش و تمرین موفق می شود آثاری که قرن ها پیش از ایران به ترکیه نقل مکان کرده بود را برای اولین بار ضبط و منتشر کند.

در این فیلم کارگردان پا به پای موسیقیدان ها شاهد کشف دوباره ملودی ها، ریتم ها و فرم های فراموش شده موسیقی ایرانی و آثاری ناشنیده که ریشه های موسیقی ایرانی را تا شش قرن به عقب می برد و عمیق تر می کند، است.

مستند شش قرن و شش سال سال گذشته سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد و در جشن مستقل مستند شانزدهمین جشن خانه سینما جایزه بهترین صدا را دریافت کرده است.ک/3منبع تهران - ایرنا
توسط
ارسال شده در: 04 بهمن 1393