نکاتی مهم در مورد استفاده از روغن زیتون

نکاتی مهم در مورد استفاده از روغن زیتون

ه گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، یوسف صادقیان کارشناس ارشد تغذیه اظهار داشت: روغن‏ ها وقتی تحت تاثیر حرارت قرار می گیرند، ترکیبات حلقوی در آنها ایجاد می شود که این ترکیبات سرطان زاهستند به همین دلیل است که متخصصان توصیه می کنند که روغن کمتر تحت تاثیر حرارت مستقیم باشد.

به گفته وی اسیدهای چرب اشباع و غیر اشباع در دماهای پایین شروع به واکنش های شیمیایی می کنند و به همین دلیل است که تاکید می شود روغن حرارت مستقیم نبیند و منظور سرخ کردن است.

این کارشناس ارشد تغذیه ادامه داد: خیلی مواقع افراد مشاهده کرده اند که وقتی روغن زیتون در یخچال قرار می دهند، منجمد می شود و باید گفت که اگر فرایند یخ زدن تدریجی باشد اشکال کمتری ایجاد می کند.

صادقیان افزود: باید توجه داشت که روغن یخ زده زیتون باید به تدریج آب شود چرا که روغن دو فاز شده است و اسیدهای چرب اشباع یعنی همان تریگیلیسیرید ها بر آن سه اسید چرب قرار می گیرد و بستگی دارد اگر سه تا اسید چرب غیر اشباع روی آن قرار گیرند، روغن دایماً حالت مایع دارد.

وی بیان داشت: نقطه انجماد یا ذوب را تعداد اسیدهای چرب اشباع یا غیر اشباع تعیین می کنند. وقتی که روغن زیتون را در محیط یخچال قرار می دهید، معمولا روغن دو فاز می شود. آنهایی که در واقع سه اسید چربشان جامد است و طول اسید چربشان هم بلند است، جامد می شوند و بقیه همانگونه می مانند و در نتیجه روغن شما دیگر همگن نیست.

این کارشناس ارشد تغذیه اضافه کرد: زمانی که افراد بخواهند از روغن زیتونی که در محیط یخچال کمی حالت انجماد به خود گرفته استفاده کنند باید آن را تکان دهند که روغن فاز مایع و جامد آن با هم مخلوط شود یا به اصلاح همگن شود. با گرم شدن، طعم و بوی روغن زیتون کاهش پیدا کرده و باعث بی ثباتی و ناپایداری روغن می شود که همین مسئله موجب بروز بیماری های قلبی می شود.منبع خبرگزاری تسنیم
توسط
ارسال شده در: 13 اسفند 1393