آیا تاتو عوارض دارد؟

آیا تاتو عوارض دارد؟

تاتو یا همان خالکوبی که امروزه بسیار مرسوم و رایج شده است به نوبه خود دارای عوارض متعددی است. در هنگام انجام تاتو از سوزن های مخصوصی استفاده می شود و عمل تاتو به همراه درد و گاهی خونریزی بسیار می باشد. در این مقاله به عوارض تاتو اشاره خواهیم کرد.

چنانچه در حین انجام عمل تاتو و بعد از آن نکات بهداشتی رعایت نگردد، احتمال اینکه فرد به بیماری های خطرناکی مانند ایدز و یا هپاتیت دچار گردد بسیار زیاد است.

یکی از خطرناک ترین و مسری ترین بیماری ها، هپاتیت است. اغلب هپاتیت نوع C و گاهی نیز نوع B به صورت مزمن در آمده که این امر نیز منجر به نارسایی کبد و گاهی سرطان می گردد.

هر دو نوع هپاتیت از طریق خون منتقل می شوند. براساس تحقیقات انجام شده، تاتو یکی از راه های انتقال هپاتیت خصوصا هپاتیت نوع C است.

انواع بیماری های عفونی مانند هپاتیت B، جذام، سل و سیفیلیس از طریق تاتو و خالکوبی منتقل می شوند. چنانچه تاتو در مکان های آلوده و سنتی صورت گیرد و نیز بسته به اندازه و بزرگی خالکوبی و استفاده از رنگ های سفید، زرد، نارنجی و قرمز خطر ابتلا به این بیماری ها را افزایش می دهد.

در مورد بیماری ایدز نیز می توان گفت که این بیماری از ۳ طریق آمیزش جنسی، انتقال و فرآورده های خونی آلوده و مادر آلوده به بدن فرد سرایت می کند؛ بنابراین، تاتو که با خون و سوزن سروکار دارد نیز یکی از راه های انتقال بیماری می تواند باشد.

افرادی که تاتو و یا خالکوبی می کنند بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به بیماری ایدز می باشند. بنابراین، قبل از انجام عمل تاتو، از بهداشت و سلامت همه موارد مربوط به فرد تاتو کننده، مکان تاتو، وسایل و ابزار تاتو کاملا اطمینان حاصل نمایید. بهتر است همه وسایل، مواد و ابزار مورد نیاز تاتو را خود تهیه نمایید و فرد تاتو کننده حتما از دستکش استفاده کند.

البته پزشکان بر این امر تأکید می کنند که بهتر است اصلا تاتو نکنید زیرا حتی با انجام همه نکات ایمنی و بهداشتی ، خطر ابتلا به ایدز و سایر بیماری های عفونی و مسری در افراد تاتو کننده بسیار زیاد است. در واقع، متخصصان این ادعا را که در تاتو از وسایل مخصوص و ویژه استفاده می شود را به هیچ عنوان قبول ندارند و خطر ابتلا به بیماری های گوناگون توسط تاتو و خالکوبی را در هر صورت بسیار محتمل می دانند.منبع مه شو
توسط
ارسال شده در: 08 بهمن 1393