معرفی غذاهای برطرف کننده یبوست

معرفی غذاهای برطرف کننده یبوست

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، غلامرضا کردافشاری متخصص طب سنتی درباره طرز تهیه غذاهایی که مصرف آنها در رفع مشکل یبوست مفید است، اظهار داشت: یبوست به معنای حرکت آرام مدفوع در روده بزرگ است.

به گفته وی دیدگاه طب سنتی با طب نوین درباره تعریف یبوست تفاوت دارد. از دیدگاه طب سنتی افراد به ازای هر وعده غذای مصرفی خود با اجابت مزاج داشته باشند و قوام آن نه سفت باشد نه شل؛ در غیر این صورت فرد دچار یبوست مزاج است ولی در طب نوین اگر فرد در هفته کمتر از سه بار دفع داشته باشد و اجابت مزاج مشکل صورت پذیرد، را نشانه یبوست می دانند.

معرفی غذاهای برطرف کننده یبوست

_اسفیدباج غذایی که در تهیه آن گوشت گوسفند یا گوشت جوجه مرغ و سبزی هایی مانند کدو، هویج، اسفناج، تره، جعفری و حبوباتی مانند ماش، نخود و جو یا برنج به کار رفته باشد. این غذا بسیار سهل الهضم بوده و اخلاط مناسبی را در بدن تولید می کند.

_آبگوشت گوشت خروس که در تهیه آن روغن بادام نیز به کار برده باشند.

_نخودآب غذایی است که برای کسانی که دچار ضعف روده هستند و یبوستشان به دلیل ضعف روده هاست که این غذا با نخود، گوشت مرغ یا گوسفند همراه با ادویه هایی مانند دارچین و زعفران و روغن زیتون طبخ می شود؛ لازم به ذکر است که نخود ملین و بسیار مقوی است، حرارت غریزی را تقویت می کند، همچنین بدن را از مواد زائد پاکسازی می کند و خون صالح در بدن می سازد، دارچین نیز لطیف کننده غذاست و بادها را از بین می برد همچنین مقوی معده است، روغن زیتون نیز مسهل بوده و دل دردها را برطرف می کند.

_آشی که در تهیه آن از نخود، ماش و روغن بادام استفاده شده باشد. ماش از بهترین نوع حبوبات است که نفخ کمتری دارد، خون صالحی در بدن تولید می کند و بسیار مقوی است.

_افرادی بر اثر یبوست دچار بواسیر شدند بهتر است که خاگینه تره مصرف کنند. تره ملین است و از خونریزی بواسیر جلوگیری می کند.

_سوپی که در تهیه آن از هویج، سبوس گندم، جو و سبزی جات به کار رفته باشد؛ هویج مقوی معده و ملین است همچنین سبوس گندم روده ها را تحریک و آماده دفع می کند.

_آشی که در تهیه آن از جعفری، برنج و تره استفاده شده باشد. همچنین، یک ربع قبل از خاموش کردن آش حدود 2 قاشق غذاخوری گل سرخ کاشان آسیاب شده داخل آش ریخته شود. جعفری نیز رفع کننده نفخ و دل درد است.

_خورشت کرفس و خورشت آلو برای مبتلایان به یبوست مفید است.منبع خبرگزاری تسنیم
توسط
ارسال شده در: 20 اسفند 1393