اضطراب اجتماعی چیست؟

اضطراب اجتماعی چیست؟

علی سلیمانی در گفت وگو باایسنا، منطقه ی کردستان، اظهار کرد: اختلال های اضطرابی به مجموعه ای از اختلال ها گفته می شود و وجه مشترک این اختلال ها، رنج روانی و بخصوص حالت اضطرابی است که به صورت محض یا همراه با نشانه های دیگر، متجلی می شود.

وی افزود: اضطراب در پاره ای از مواقع ، سازندگی و خلاقیت را در فرد ایجاد می کند.

این کارشناس روانشناسی خاطرنشان کرد: اضطراب مثل سایر هیجانات سه مولفه متمایز اما بسیار مرتبط دارد که از آن جمله واکنش های شناختی یا ذهنی است که افکار، تصورات، باورها، و پیامدهایی هم چون ناراحتی و وحشت را شامل می شود.

سلیمانی ادامه داد: واکنش های حرکتی یا رفتاری که شامل اجتناب، گریز یا برخورد توأم با تردید، گریه، روی هم فشردن فک ها، کمک خواستن و تحرک نداشتن است، از دیگر مولفه های حالت اضطراب است.

وی تصریح کرد: سومین مولفه اضطراب واکنش های فیزیولوژیک است که تپش قلب، عرق کردن، تنفس سریع، تنیدگی عضلانی، ناآرامی، اختلال خواب، و تمرکز نداشتن حواس از علائم آن است.

این کارشناس روانشناسی با اشاره به اینکه در اضطراب یک حالت روانی و هیجانی وجود دارد، خاطرنشان کرد: این حالت ممکن است از یک احساس ناراحتی و ترس جزئی تا وحشت شدید متفاوت باشد.

سلیمانی با اشاره به اینکه اضطراب عموماً واکنشی است که در شرایط ترس آور رخ می دهد و با افکار منفی و هراس آور تشدید می شود، افزود: اضطراب مداوم یا شدید ممکن است به بروز نشانه های جسمانی مثل تعریق، لرز، تهوع و احساس گیجی منجر شود.

وی اظهار کرد: در میان مردم بودن، صحبت در جمع، رفتن به جلسه امتحان و رستوران ها، نوشتن در جلوی دیگران، استفاده از اماکن عمومی و صحبت با تلفن، نمونه ای از قرار گرفتن در وضعیت های گوناگون اجتماعی است که افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی را نگران می کند.

این کارشناس ارشد روانشناسی ترس دائم از مورد انتقاد واقع شدن را سبب شرمندگی و تحقیر این افراد دانست و گفت: مشخصه ی اصلی اختلالات یادگیری در کودکان و نوجوانان نداشتن پیشرفت تحصیلی در زمینه خواندن، بیان نوشتاری یا ریاضیات در مقایسه با توانایی هوش کلی است.

سلیمانی تصریح کرد: اختلالات یادگیری سبب می شوند پیشرفت کودک کمتر از حد مورد انتظار بر اساس توان بالقوه فرصت های آموزشی باشد اختلالات یادگیری اغلب سبب می شوند موفقیت در تحصیل برای کودک عذاب آور شود و در برخی موارد، به دلسردی، عزت نفس کم، سرخوردگی مزمن و روابط ضعیف با همسالان منجر می شوند.

وی با اشاره به اینکه به بسیاری از این دانش آموزان متأسفانه برچسب کودن، کم ذهن، عقب مانده و امثال آن زده می شود، افزود: هیچکدام از این برچسب ها صحیح نیستند و با قاطعیت می توان گفت که اگر این مشکلات به موقع و به جا تشخیص داده شوند قابل درمان است و نباید فراموش کرد که افرادی چون آلبرت انیشتن نابغه ریاضی، توماس ادیسون مخترع و مبتکر و نابغه آمریکایی – اگوست رودین مجسمه ساز بزرگ فرانسه، لئوناردو داوینچی و بتهون همگی دچار اختلالات یادگیری بودند.

این کارشناس روانشناسی یادآور شد: اضطراب و خشم، اختلال نقص توجه و تخریب گری از علائم این بیماری است که فرد از مهار کردن خود ناتوان است و اطرافیان را مجبور می کند تا نقش مهارکننده را ایفا کنند و این حالت با یک حالت درماندگی شدید همراه است.منبع shahre khabar
توسط
ارسال شده در: 24 آذر 1393