آیا گیاهان خانگی هوای منزل را تصفیه می کنند؟

آیا گیاهان خانگی هوای منزل را تصفیه می کنند؟

زیبایی گیاهان خانگی بر هیچ کس پوشیده نیست، اما به راستی گیاهان می توانند در تصفیه هوای خانه تاثیر داشته باشند؟ طبق تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان ناسا و دانشگاه ایالت پنسیلوانیا، جواب مثبت است.

گیاهان مهارت خاصی در جذب گازها توسط منافذ موجود در برگ های خود دارند. این مهارت عمل فتوسنتز که همان تبدیل نور و دی اکسیدکربن به انرژی شیمیایی رشد است، را آسان تر می کند. نکته قابل تامل این است که دانشمندان ظرفیت جذب گازها توسط گیاهان را فراتر از دی اکسیدکربن اثبات کرده اند. لیست بلندی از ترکیبات آلی فرار VOC از جمله بنزن (که در برخی از پارچه ها، پلاستیک، آفت کش ها و دود سیگار یافت می شود) و فرمالین (قابل یافت در لوازم آرایشی، مواد شوینده، نرم کننده و شامپو فرش ها)، از جمله مواردی هستند که ثابت شده گیاهان خانگی قابلیت جذب این ترکیبات مضر را توسط برگ ها و ریشه های خود دارند.

باید توجه داشت که این ترکیبات آلی و دیگر آلاینده های موجود در محیط داخلی، تشدیدکننده حالت تهوع، بیماری های تنفسی، آسم و حتی سرطان هستند. همچنین طی فرآیندی بنام گیاه پالایی، از این قابلیت برای جذب گازهای مضر از هوا، آب و خاک استفاده می شود.

آیا گیاهان خانگی هوای منزل را تصفیه می کنند؟

در حالیکه بسیاری از گیاهان جاذب گازها هستند، دانشمندان؛ سرخس سلطنتی ژاپنی، گیاهان انکبوتی، سرخس بوستون،پیچک انگلیسی، آرکا پالم، آلوئه ورا، Snake Plant و Peace Lily را در فهرست قوی ترین گیاهان تصفیه کننده هوا قرار می دهند.منبع سالم زی
توسط
ارسال شده در: 24 مهر 1393