«چند متر مکعب عشق» دعوت به مهربانی است

«چند متر مکعب عشق» دعوت به مهربانی است

خبرگزاری تسنیم: دانشجویان افغانستانی دانشگاه تهران به همت کانون فردوس ملل؛ کانون دانشجویان غیرایرانی دانشگاه بهشتی، یک جلسه نمایش، نقد و بررسی برای فیلم چند متر مکعب عشق برگزار کردند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نقد و بررسی فیلم چند متر مکعب عشق با حضور جمشید محمودی کارگردان فیلم، نوید محمودی تهیه کننده، ساعد سهیلی بازیگر و حسام سلامت جامعه شناس به همت کانون فردوس ملل( دانشجویان غیرایرانی) در سالن ابوریحان دانشگاه شهیدبهشتی برگزار شد.

در ابتدای این برنامه جمشید محمودی کارگردان فیلم چند متر مکعب عشق از استقبال بی نظیر دانشجویان با دیدن فیلم احساس شعف کرد و گفت: البته اینکه می گویند در قسمتی از سکانس ها، تاثیر گذاری وجود نداشته چون تماشاچی ها دست و سوت می زدند را هم قبول ندارم و علت آن جو دانشجویی حاکم بر سالن است.

کارگردان چند متر مکعب عشق تصریح کرد: من می خواستم که بیشتر بحث عاشقانه فیلم پررنگ باشد تا اینکه به مسائل اجتماعی و مهاجرت بپردازم، البته وجود این کارکردهای اجتماعی در فیلم را نمی توان نادیده گرفت، اما محرک اصلی نیستند.

محمودی ابراز کرد: شخصیت پدر افغان را به شبه طالبانیسم نسبت دادند این موضوع را رد می کنم و باور ندارم، زیرا این فرد پدری سنتی و مذهبی است و از مهاجرت اش به ایران مدت زیادی سپری نشده و رفتاری کاملا منطقی دارد و باید به او حق داد برای دختری که هم پدر بوده و هم مادر تا این اندازه حساسیت داشته باشد. کلا سعی کردم نگاه ملی به فیلم خود نداشته باشم، اگر پسری افغانستانی هم به خواستگاری دختر می رفت، مسلما پدر این گونه رفتار می کرد.

وی با اشاره به شخصیت کارفرمای ایرانی، اظهار کرد: این کارفرمای ایرانی نماینده تمام سرکارگرها نیست، تنها نمادی از انسان مسئولیت پذیر و مهربان است که از تمام کارگرهای خود چه ایرانی و چه افغانستانی حمایت می کند و اصولا رفتار خوب و درستی با آدم ها دارد.

حمودی در پاسخ به این که چرا همیشه کارگردانان، افغانستانی ها را در نقش کارگر دیدند با توجه به اینکه دانشجویان افغانستانی زیادی در ایران به تحصیلات خود ادامه می دهند و اینکه نوع رفتار پلیس و برخورد دیگر افراد واقعی و ملموس نیست، گفت: اقتضای داستان این موضوع را می طلبیده است که به کارگر پرداخته شود و اما اینکه نوع برخورد پلیس در داستان واقعی نشان داده نمی شود من این موضوع را از این زاویه دیده ام که می توانیم به پلیس ها این نوع برخورد را پیشنهاد دهیم که با مهاجران چه نوع رفتاری داشته باشند.
محمودی گفت: در حقیقت اگر ما در فیلم مان آدم ها را به مهربانی دعوت کنیم، بُردیم درغیر این صورت اگر دیگران را با آزار و اذیت ها آشنا کنیم، باختیم. پس ما در فیلم انسانیت را نمایش دادیم.

حسام سلامت، جامعه شناس با اشاره به این موضوع که این فیلم به مسائل اجتماعی می پردازد و نباید تنها با مدیوم سینمایی به آن نگاه کرد، گفت: با توجه به اینکه در فیلم با کارکردهای تلخ اجتماعی روبه رو هستیم برای من بسیار عجیب بود که در لحظه نشان دادن سکانس های تراژیک صدای دست و جیغ می آمد و این نکته بسیار مهمی است. به عقیده من اگر با دیدن این سکانس ها تماشاچی عکس العمل مخصوص را نشان دهد گویی فیلم هیچ گونه اثری نداشته است.

این جامعه شناس تصریح کرد: با توجه به اینکه فیلم چند متر مکعب عشق به موضوعاتی همچون مسائل کاری افغان ها، مهاجرت می پردازد دست مایه قرار دادن عشق و پرورش دادن آن که کار دشواری است، را نشان می دهد و این نقطه قوت فیلم است.

وی افزود: گره داستان دعوای چند کارگر بر سر کاری است که این موضوع به عنوان کلیشه در اکثر فیلم ها دیده می شود و در افکار عمومی تمام این بحث و جدل ها وجود دارد که کارگر افغانستانی، کار کارگر ایرانی را می قاپد اما باید بگویم که بحث بیکاری در ایران برای مشاغل تحصیل کرده وجود دارد و درصد بیکاری در کارگران 6 تا 7 درصد است و باید این مسئله را در نظر گرفت. البته این فیلم با نمایش دادن این سکانس ها این نوع کلیشه موجود در سینما را بازتولید کرده است.

این جامعه شناس با اشاره به شخصیت پدر افغان و کارفرمای ایرانی، اظهار کرد: دیالوگ ها و نوع رفتار این دو کاراکتر خیلی مهم است. وقتی به کارفرما بیشتر توجه می کنیم فردی مهربون و مسئولیت پذبر را می بینیم که دل نگران تمام کارگران اش به خصوص کارگران افغان است برای آنها خاستگاری می رود، به آنها جا برای زندگی می دهد به گونه ای شخصیت این کارفرما در فیلم تطهیر شده است که این نوع شخصیت در فیلم به خوبی چفت و بست نشده، زیرا با ژانر رئالیستی در فیلم مواجه هستیم.

سلامت افزود: وقتی صحنه های نماز خواندن پدر و نوع رفتار او با دختر را می بینیم گویی رگه هایی شبه طالبانیسم در این شخصیت وجود دارد، که این سکانس های فیلم تصویرهای کلیشه ای را ارائه می دهد. البته چند متر مکعب عشق راه نجاتی برای خود باقی گذاشته است زیرا در دیالوگ هایی که پدر خطاب به کارفرما می گوید که اگر دختر من با فردی ایرانی اردواج کند خوار و حقیر نخواهد شد و شرافت او را به تمسخر نمی گیرند.

به گفته این جامعه شناس با توجه به اینکه این فیلم عاشقانه است اما مختصات و کارکردهای اجتماعی را در درون خود گنجانده و قرار گرفتن مسائل اجتماعی در کنار مسئله ای همانند عشق اهمیت فیلم را دوچندان می کند.

ساعد سهیلی بازیگر چند متر مکعب عشق با اشاره به این موضوع که خود اهل مشهد است و با افغان های مهاجر برخورد زیادی داشته، اظهار کرد: بیشتر عوامل و دست اندرکاران فیلم افغان بودند و در نوع رفتار و برخورد با آنها هم ذات پنداری می کردم، وقتی در صحنه هایی از فیلم ناراحت می شدند و اشک می ریختند، به این نتیجه می رسیدم که آن سکانس در آنان اثر گذاشته است.

به گفته سهیلی، چند متر مکعب عشق هیچ گونه قضاوت یک طرفه در مورد مهاجران یا نوع رفتار ایرانی ها ندارد بلکه تنها ارتباط ایرانی ها و افغان ها با یکدیگر را روایت می کند.منبع خبرگزاری تسنیم
توسط
ارسال شده در: 26 بهمن 1393