«بدون مرز» ضدجنگی خاکستری بود

«بدون مرز» ضدجنگی خاکستری بود

خبرگزاری تسنیم: کارگردان بدون مرز گفتک مضمون این فیلم ضدجنگ بود که به رنگ خاکستری نمایش دادیم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری فیلم سینمای بدون مرز با حضور امیرحسین عسگری کارگردان، مجتبی احمدی تهیه کننده، سیامک کاری نژاد طراح صحنه، فرید ناظرفصیحی، جلوه های ویژه، مهدی صالح کرمانی صدابردار، اشکان اشکانی فیلمبردار، امیریل ارجمند موسیقی و علیرضا بالوی بازیگر این فیلم برگزار شد.

مجتبی احمدی تهیه کننده این فیلم گفت: برای تولید یک اثر سینمایی دو معیار فیلمنامه و کارگردان مهم است که فیلم بدون مرز این دو معیار را در کنار هم داشته و به تولید رسید و از نظر متنی کامل بوده است.

وی افزود: جشنواره فیلم فجر به سمتی حرکت کرده است که در آن سودای سیمرغ که در آن تفاوتی میان سودای سیما و نگاه نو نوجود ندارد.

اشکان اشکانی فیلمبردار این فیلم گفت: فیلمبرداری بدون مرز کار بسیار سختی بوده است و اتفاق خیلی خوبی که افتاد این بود که من بسیار درگیر آن شدم.

وی افزود: ما دوست داشتیم که در یک لوکیشن سخت کار کنیم و چنین شد که در لوکیشن نقطه صفر مرزی این کار به تولید رسید و در مرز ایران و عراق بودیم.

اشکانی اضافه کرد: حدود 40 درصد فیلم در زمان هایی بود که برای رسیدن به آنها و انتخاب نور مناسب بارها عکاسی انجام داده بودیم و در نهایت برای بخش نور فیلم رضایت دارم.

ابوالقاسم عسگری کارگردان فیلم در این نشست گفت: اصولا واژه سینما برای من استرس داشته است. اما در چند سال گذشته که جریانات فیلم های مرسوم باز شده است چند پیشنهاد برای ساخت تله فیلم داشتم که چون احساس کردم حرف های من در این تله فیلم ها بیان نمی شود آنها را تولید نکردم.

وی افزود: حدود 5 سال پس از نگارش فیلمنامه و مشورت با کارگردانان پیشکسوت سینما که توصیه می کردند کار راحت تری را شروع کنند و پس از آن به سراغ موضوعات دیگر بروم این کار را به تولید رساندم.

عسگری اضافه کرد: موضوع فیلم بدون مرز درباره من بوده است و این نگاهی که جنگ را زیر سوال می برد ذهن من را به سمت خود هدایت می کرد. که باعث شد صبر کنم تا این کار را به تولید برسانم و با سرمایه شخصی مجتبی احمدی این کار به تولید رسید.

کارگردان بدون مرز تصریح کرد: فیلم جهنم در اقیانوس آرام را دیدم که به تشابهات آنها پی بردم که احساس می کنم محتوای فیلم من چیز دیگری را دنبال می کند و به دنبال اشارات دیگری است.

وی افزود: قالب و فرم برای من زیاد حائز اهمیت نیست بلکه محتوا از اهمیت بسزایی برخوردار بوده است.

کارگردان بدون مرز در خصوص فیلمنامه این اثر توضیح داد: چون مفهوم برای من مهم بوده است از دیالوگ کمتری استفاده کردم.

عسگری گفت: مضمون فیلم بدون مرز ضد جنگ بوده است و تنها با رنگ خاکستری می توانستم آن را نمایش دهم و از آن استفاده کردم.

وی افزود: در صلح آمیزترین شرایط ممکن فیلم را جنگی کردیم و دنبال قصه گفتن نبودیم بلکه درباره مفهوم در فیلم ضد جنگ صحبت کردیم. داستان فیلم به همین اندازه برای بدون مرز کفایت می کند.منبع خبرگزاری تسنیم
توسط
ارسال شده در: 16 بهمن 1393